Zasady złotej opalenizny i ochrony skóry

Czekamy na lato w mroźną i ciemną, długą zimę, cieszymy się z jego złego początku wiosny i triumfalnie spotykamy ten sezon — porę słońca, ciepła, zieleni i wakacji.

Ale aby lato nadawało równomierną złotą opaleniznę i tylko przyjemne doznania, ważne jest przestrzeganie szeregu zasad. Tutaj są:

  • Zasada 1. Przyzwyczajaj się stopniowo do słońca. Owszem, bardzo chcę pędzić z głową latem, ale jeśli nieprzygotowana, blada skóra po zimie będzie przez kilka godzin wystawiona na działanie promieni słonecznych, to nie da się uniknąć poważnych oparzeń słonecznych. Osobliwością takich oparzeń jest to, że nie pojawiają się one natychmiast. Początkowo dochodzi do prawie niezauważalnych uszkodzeń skóry, a po chwili (po 3-5 godzinach) pojawiają się również oparzenia. Ich objawami są ostre zaczerwienienia oparzonych obszarów skóry, nasilające się swędzenie, obrzęk, gorączka i dreszcze, ogólne załamanie i osłabienie. Aby uniknąć oparzeń słonecznych, wydłużaj czas spędzony na słońcu o 20-30 minut dziennie i pamiętaj o stosowaniu kremów przeciwsłonecznych z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej lub SPF. Podczas relaksu na morzu lub podczas opalania, nawet na środkowym pasiewybieraj kremy z SPF-50 (link) – mniejsza zdolność filtrująca kremu nie uchroni Cię przed oparzeniami, a większa to najprawdopodobniej tylko chwyt marketingowy. Filtry przeciwsłoneczne czy mleczko z SPF-50 pochłaniają do 98% szkodliwego dla skóry promieniowania UV-i to zdecydowanie wystarczy.
  • Zasada 2. Używaj filtrów przeciwsłonecznych, które zapewniają nie tylko ochronę chemiczną (ten sam SPF), ale także fizyczne. Mechanicznie odbijają promienie słoneczne — są to przede wszystkim dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Chemia + fizyka — niezawodna ochrona Twojej skóry nawet w najgorętsze lato!
  • Zasada 3. Pamiętaj o zasadach stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Np. Na twarz, szyję, dekolt i dłonie na 10-15 minut przed wyjściem na zewnątrz należy nałożyć krem ​​do opalania lub mleczko, a na ciało 20-25 minut przed wizytą na plaży, aby chemiczne filtry SPF mogły się włączyć. Nakładanie kremu rano podczas relaksu na morzu (i już przy długim, wielogodzinnym spacerze) oczywiście nie wystarczy — produkt należy stosować 2-3 razy w ciągu dnia. Jeśli jesteś nad morzem, jeziorem, rzeką lub w basenie zewnętrznym, wybierz wodoodporne filtry przeciwsłoneczne-w przeciwnym razie po pierwszej kąpieli Twoja skóra będzie bezbronna przed aktywnym letnim słońcem.
  • Zasada 4. Stosować po produktach do opalania. Nowoczesne produkty po opalaniu aktywnie przywracają skórze film hydrolipidowy, dogłębnie ją nawilżają, a wiele z nich nastawionych jest również na „uszczelnienie” opalenizny, dzięki czemu będzie ona trwała dłużej.
  • Zasada 5. Wybierz bezpieczny czas na wizytę na plaży. Słońce jest mniej aktywne latem do 11:00 i po 17:00 – przyjdź na plażę o tej porze, a resztę czasu spokojnie możesz poświęcić na zwiedzanie wypoczynku i zabiegi SPA.
  • Zasada 6. Bądź mobilny na plaży! Zmieniaj swoją postawę przynajmniej raz na 10 minut, ale raczej chodź, biegaj, graj w piłkę — ruszaj się! W tym przypadku opalenizna układa się szczególnie równomiernie.
  • Zasada 7. Weź witaminy, które pomogą uzyskać równomierną opaleniznę. Są to kompleksy z witaminą D i beta-karotenem (prowitamina A).
  • Zasada 8. Po letniej sesji opalania, biorąc prysznic, nie pocieraj skóry twardą myjką i nie używaj peelingu — może to prowadzić do podrażnień i bolesnych wrażeń. Nawet wycieranie po prysznicu jest ważne nie przez pocieranie, ale za pomocą ruchów osuszających. Na noc dodatkowo nałóż na skórę lekkie mleczko nawilżające — ta wzmocniona codzienna pielęgnacja pomoże chronić skórę przed foto starzeniem.

… Ale dlaczego w zasadzie musisz chronić się przed słońcem? Co jest złego w opalaniu?

Faktem jest, że opalanie jest ochronną reakcją skóry przed powierzchownymi uszkodzeniami. A jeśli opalanie w małych dawkach jest przyjemne, to nadmierna pasja do opalania jest bezpośrednią drogą do foto starzenia. Objawia się wysuszeniem i przerzedzeniem skóry (efekt pergaminowej skóry), a także pojawieniem się obszarów przebarwień, o czym warto porozmawiać nieco bardziej szczegółowo. Przebarwienia to ciemnobrązowe plamy na skórze spowodowane zwiększoną zawartością melaniny. Pochłaniając światło ultrafioletowe melanina chroni głębokie warstwy skóry i tkanki pod skórą przed promieniowaniem. Bardzo trudno jest pozbyć się plam pigmentowych „melaminowych”, powodują one poważny dyskomfort psychiczny, psując zewnętrzny id i nastrój. Lepiej nie pozwolić im się pojawić!

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
9 + 14 =