Psychosomatyka nadwagi u kobiet: jak emocje wpływają na sylwetkę

Lekarze twierdzą, że aż 85% chorób ma podłoże psychologiczne. Dotyczy to również otyłości: udowodniono, że oprócz dziedzicznych predyspozycji i chorób pojawienie się nadwagi może być wywołane uczuciami i emocjami samej osoby. W tym przypadku jest tylko jeden sposób, aby poprawić sytuację — zmienić siebie.

Główne psychologiczne przyczyny nadwagi

Psychosomatyka to dział psychologii i medycyny zajmujący się badaniem wpływu czynników psychologicznych na pojawianie się problemów cielesnych (somatycznych) u człowieka. Zgodnie z jej zasadami pojawienie się różnych chorób wywołuje pewne problemy psychologiczne: stres, załamania nerwowe, lęk, niepokój i tak dalej. Nadwagi trudno nazwać chorobą (przynajmniej do pewnego momentu), ale mechanizm działania jest absolutnie taki sam.

Napisano wiele książek na temat psychosomatyki. W szczególności możemy wspomnieć o autorach takich jak Liz Burbo, Louise Hay, Antonio Meneghetti i tak dalej. W szczególności zbadali psychosomatykę nadwagi u kobiet i zidentyfikowali główne przyczyny, dla których może się ona pojawić:

 • Podświadome pragnienie ochrony przed światem zewnętrznym. Warstwa tłuszczowa działa jak ochronna powłoka — im jest grubsza, tym czuje się bezpieczniej.
 • Brak uwagi. Najczęściej problem ten objawia się w dzieciństwie — gdy dziecku brakuje uwagi rodziców, nieświadomie zaczyna przybierać na wadze, aby w ten sposób stać się bardziej zauważalnym dla innych.
 • Chwytanie podniecenia i stresu. Jeśli cukierki były najlepszą pociechą w dzieciństwie, nie jest zaskoczeniem, że te mechanizmy pozostaną aktualne wraz z wiekiem. Przy pomocy pysznego jedzenia osoba próbuje złagodzić napięcie nerwowe, zagłuszyć uczucia, pozbyć się negatywnych emocji.
 • Niska samoocena, chęć zadowolenia partnera. Dotyczy to różnych przypadków — zarówno tych, w których człowiek przybiera na wadze, by w oczach innych wyglądać na bardziej solidnego, jak i tych, w których nieświadomie „zmieniamy” swoją sylwetkę zgodnie z gustami innych. Źródła obu problemów są takie same — zwątpienie.
 • Przemoc psychiczna lub fizyczna. Naukowcy odkryli, że kobiety, które doświadczają tego w dzieciństwie, znacznie zwiększają ryzyko otyłości w przyszłości. Stając się nieatrakcyjni, wydają się próbować uchronić się przed powtarzaniem takich sytuacji.
 • Niechęć do zadowolenia płci przeciwnej. Tak też się dzieje — niektóre kobiety z różnych powodów nie potrzebują uwagi mężczyzn, dlatego z góry „ratują się”.
 • Bawić się. Kiedy człowiek nie wie, jak cieszyć się innymi rzeczami, często pyszne jedzenie staje się jego jedynym źródłem przyjemności.
 • Utrata wagi jako sens życia. Niektóre kobiety w zasadzie nigdy nie są zadowolone ze swojej sylwetki — do ostatniego siadają na restrykcyjnych dietach, przez co zdrowie i metabolizm są zaburzone, a zgubione kilogramy wracają jak najszybciej. Fizjologia nie ma z tym nic wspólnego — to tylko wyimaginowany cel utraty wagi.

Jak rozwiązać problem?

Jeśli chodzi o psychosomatykę, żadna dieta i sport nie przyniosą trwałych rezultatów. Dopóki nie odkryjesz przyczyn, nadwaga będzie nadal powracać. Oczywiście sama psychologia też nie zadziała — eksperci zalecają działanie kompleksowe, czyli stosowanie zarówno metod psychologicznych, jak i fizycznych. Musisz kontrolować odżywianie, prowadzić aktywny tryb życia, a także:

 • Naucz się relaksować i bawić się bez jedzenia. Znajdź dla siebie rzeczy i zajęcia, które Ci się podobają i czerp z nich pozytywne emocje.
 • Słuchaj swojego ciała. Za każdym razem, gdy idziesz do lodówki, zadaj sobie pytanie, czy naprawdę czujesz głód, czy jest to kolejna próba opanowania stresu lub innych nieprzyjemnych emocji.
 • Pozbądź się starych urazów. Tutaj nie możesz się obejść bez psychologa, ale możesz spróbować sam. Zaakceptuj się ze wszystkimi zaletami i wadami, a jeśli to nie zadziała, poszukaj przynajmniej innych metod walki poza jedzeniem.
 • Zawrzyj pokój z bliskimi. Jeśli jest w nich powód, należy działać w tym kierunku. Nie jest to łatwe, ale warto spróbować.

I koniecznie przeczytaj książki na ten temat — guru psychosomatyki z pewnością pomogą Ci zrozumieć siebie!

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
22 − 20 =